Hatay Dörtyol'da gergin gün

İlçe, 4 polisin şehit edildiği olayların ardından bayraklarla donatıldı

27 Temmuz 2010 15:03

BURSA’nın İnegöl İlçesi’nde minibüsçüler arasında başladıktan sonra tırmanan ve ilçeyi savaş alanına çeviren olayların bir benzeri, dün gece 4 polisin şehit edildiği Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde yaşandı. Polislere yönelik saldırının ardından gözaltına alınan bazı şüphelileri terörist sanıp linç etmek için Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan öfkeli kalabalık, askerlerin havaya ateş etmesi ve göz yaşartıcı bomba kullanılarak dağıtıldı.

Polisleri şehit eden teröristleri yakalamak amacıyla kavşakların tutulması nedeniyle ters yöne giren otomobilde ateş açıldı, 1'i yaralı 4 kişi yakalandı. Saldırıyla ilgisi olmayan Mardinli oldukları öğrenilen kişiler, Emniyet Müdürlüğü’ne girişte toplanan kalabalık tarafından linç edilmek istendi, 1’i bıçaklanarak yaralandı. Yaralı kişi, askerlerin havaya ateş açmasının ardından 2 panzer eşliğindeki ambulansla emniyetten çıkarılıp, hastaneye götürüldü. BDP ilçe binasının yanı sıra Doğu kökenli vatandaşlara ait bazı işyerlerinin de kundaklandığı ilçede polis ve askerler, cadde ve sokaklarda günboyu devriye gezdi. Dün geceki gösteriler sırasında kundaklanan, camlarını kırılan işyerlerinin sahipleri olaya tepki gösterdi.


SOKAKLARA TÜRK BAYRAKLARI
BDP ilçe binasının da kundaklandığı ilçede, gergin saatlerin ardından sakin bir güne girildi. Dörtyol Belediyesi ekiplerinin araçları da, resmi bayramları hatırlatan uygulamayla direklere Türk bayrakları astı. İlçede birçok işyeri de bayrak astı.

Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı, terör saldırısıyla ilgili gözaltına alınan kimse bulunmadığını belirterek, “Bu alçakça saldırılarına devam ede dursunlar, ama, karşısında biz toplum olarak, devlet olarak dimdik duruyoruz” dedi. Kaymakam Sandıkçı, olaylar sırasında 5 işyerinin tahrip edildiğini, bazı işyerlerinin de camlarının kırıldığını söyledi.


OLAYLAR GECEYARISINDAN SONRA DURDU
Dörtyol'da her şey, Özerliçay Mahallesi TOKİ Evleri yakınında, görev devir teslimi yapan polislerin bulunduğu 31 A 8238 resmi plakalı polis otomobiline dün akşam saatlerinde yapılan saldırıyla başladı. İlçenin savaş alanına döndüğü olaylar, gece geç saatlerde sokakların boşalması, polis ve askerlerin güvenlik tedbirlerini artırması ve olaylara hakim olmasının sağlanmasıyla saat 01.30'da son buldu.


SAAT SAAT OLAYLAR
 29 Mart 2009’daki seçimlerde MHP adayının kazandığı, Ak Parti adayının 2’nci, kapatılan DTP adayının da 3’üncü sırada yer aldığı Dörtyol İlçesi'nde düng eceki olaylar saat saat şöyle gelişti: Saat 18.30: Dörtyol Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görevli Ali Hacıarap (41), Hasan Aslan (34), Emre Yalçın (38) ve Fatih Yıldız’ın (33) bulunduğu 31 A 8238 resmi plakalı polis otomobiline 4 kişi oldukları sanılan teröristler tarafından yaylım ateşi açıldı. 4 polisin ağır yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren teröristler ön tarafında plaka olmayan, arka tarafında 06 plaka bulunan gri renkli bir otomobille olay yerinden kaçtı.

Saat 18.45: Dörtyol Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı polislerden Hacıarap, Aslan ve Yalçın şehit oldu. Göğsünden ve karnından çok sayıda kurşun isabet eden Yıldız ise ameliyata alındı.

Saat 20.30: Olayla ilgisi olmayan 4 kişinin içinde bulunduğu bir otomobil, polisin tuttuğu kavşakta ters yöne girdi. Polis, aracın teröristlere ait olduğunu sanarak ateş etti. 1’i yaralı 3 kişi Dörtyol Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ancak, bu kişilerin olayla ilgisi olmadığı anlaşıldı.

Saat 21.00: Yakalanan kişileri terörist sanan halk, Dörtyol Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Yaklaşık 500 kişilik grup, bu kişileri linç etmeye kalkıştı. Otomobildekilerden adı öğrenilemeyen, Mardinli olduğu belirtilen bir kişi, bıçakla yaralandı. Gerginliğin tırmanması üzerine ilçeye çevre il ve ilçelerden takviye polis ve asker sevk edildi.

Saat 21.20: Megafonla anons yapan Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, öfkeli kalabalığı dağıtmak istedi. Vatandaşlarla konuşup, kendilerine yardımcı olmalarını isteyen Kılıç’ın çabası sonuç vermedi, gerginlik tırmandı.

Saat 22.00: Emniyet Müdürlüğü’ndeki yaralıyı sağlık ekipleri hastaneye götürmek istedi, ancak toplanan yaklaşık 500 kişinin engel olması nedeniyle başarılı olunamadı. Bunun üzerine, bina önünde bulunan askerler aynı anda 1 dakika süreyle havaya uyarı ateşi açtı. Vatandaşlar, ‘Yuh’ çekerek dağıldı. Emniyet Müdürlüğü’nden 2 polis panzeri ile bir ambulans çıktı. Yaralı İskenderun’a sevk edildi.

Saat 22.15: Emniyet Müdürlüğü önünden dağılan kalabalık, farklı gruplara bölündü. 5 katlı bir iş merkezinin en üst katında bulunan BDP ilçe binasına girenler içerideki eşyaların bir bölümünü aşağı attı. Balkondaki parti bayrağı sökülüp, yerine Türk Bayrağı asıldı. Aşağı atılan eşyalar ve parti bayrağı yakıldı, parti binası da içeride kalan eşya ateşe verilip kundaklandı.

Saat 22.30: Dörtyol Devlet Hastanesi’ndeki yaralı polis Fatih Yıldız, 4 saat süren ameliyatın ardından Adana’ya sevk edildi. Şehit polislerin cenazeleri de otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Saat 23.00: İlçede gerginlik tırmandı. Berat Kandili olması nedeniyle camiden çıkan vatandaşların da katılımıyla öfkeli grubun sayısı arttı. Grubun hedefi bu kez, ilçede bazı Doğu kökenli vatandaşların işyerleri oldu. 5 işyeri hasar gördü, 10 işyerinin de camları kırıldı. Gözaltılara engel olup, polis araçlarına saldıran grup, yangına müdahale eden itfaiye ekiplerini de “Bırakın yansın. Biz yandık, onlar da yansın” diyerek engelledi. Güvenlik güçleri, gaz bombaları atarak grubu dağıttı. Gruptan bazı kişiler gözaltına alındı.

Saat 24.00: Öfkeli grup, ilçenin değişik yerlerinde ‘Askere uzanan eller kırılsın’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atarak gezerken, işyerlerine saldırı da sürdü. Saat 01.00’den sonra olaylar durulmaya başlandı. Doğu ve Güneydoğu'dan göç edenlerin yaşadıkları mahallelerde ve bu kişilere ait işyerlerinin, siyasi partilere ait binaların önünde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Saat 01.45: Adana’ya sevk edilen yaralı polis Fatih Yıldız da, müdahaleye rağmen kurtarılamayınca, şehit sayısı 4’e yükseldi.


OLAYLAR BUGÜN DE DEVAM ETTİ
Saat 06.30: Günün ilk ışıklarıyla birlikte, gece savaş alanına dönen Dörtyol’da sakin bir gün başladı. İşyerleri kundaklananlar, kırık camları, eşyaları kaldırmaya başladı. İlçenin cadde ve sokakları ile işyerleri bayraklarla donatıldı. MHP’li Dörtyol Belediyesi’nin ekipleri de, genellikle resmi bayramlarda yapılan uygulamayı hayata geçirip, ilçenin caddelerindeki elektrik direklerine Türk Bayrakları asmaya başladı.

Saat 11.00: Hal binası yakınındaki boş alanda Doğu kökenlilerden bir grup toplanmaya başladı. Burada küçük dükkanları da bulunan ve Kürtçe slogan atan gruba polis tarafından dağılmaları uyarısında bulunuldu. Bu sırada başka bir grup da bu kişilerin ilçeyi terketmesini isteyerek slogan attı. Yaşanan kısa arbedenin ardından gruplar polisler tarafından biber gazı sıkılarak dağıtıldı.

Saat 12.00: Gece basılıp taprip edilen kahvehaneye öfkeli bir grup yine saldırıda bulundu. Polis göstericileri güçlükle engelleyebildi. Aynı saatlerde, Doğu kökenlilere ait başka bazı işyerlerine de saldırılar olunca, çevik kuvvetin önlemleri artırıldı.

Saat 13.00: Protestocu grup, bazıları dün akşam da hasar gören Doğulu yurttaşların işyerlerine taşlı, sopalı saldırılar düzenledi.

Vali dayanışma istedi
HATAY Valisi M. Celalettin Lekesiz, Dörtyol İlçesinde yaşanan olaylarla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Devriye görevi yapan resmi polis otosuna terör örgütü mensupları tarafından gerçekleştirilen saldırı ile ilgili olarak, bazı basın yayın organlarında yer alan yanlış haberler olduğunu belirten Vali Lekesiz’in yazılı açıklaması şöyle: “Kapalı kasa kamyonetten uzun namlulu silahlarla Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ateş açıldığı şeklinde çıkan haberler doğruyu yansıtmamaktadır. Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne hiçbir şekilde ateş açılmamıştır. Olayla ilgili olarak terör örgütü mensuplarından yakalanan olmamıştır.

Olaydan sonra gözaltına alınan şahısların bahse konu olayla herhangi bir ilgilerinin olmadığı anlaşılmış ve yetkili Cumhuriyet savcısının talimatı ile serbest bırakılmışlardır. Vatandaşlarımızda oluşmuş bulunan infial anlayışla karşılanmaktadır. Ancak, birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu anda sağduyulu davranılması, güçlü bir dayanışma sergilenmesi ve bu dayanışmanın sürekliliği büyük önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın soğukkanlılıklarını koruyarak kışkırtıcı tavır ve söylemlerden kaçınmaları, eksik ve yanlış bilgilere itibar etmemeleri fevkalade önemlidir. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımızın, birlik ve beraberlik iklimini bozmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacaklarına olan inancımız tamdır.”

2 ayın bilançosu
HATAY’da son 2 ayda, peş peşe terör saldırıları meydana geldi.

29 Mayıs’ta Antakya’ya bağlı Kisecik Köyü’ndeki bir maden ocağına teröristler roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Bir özel güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği saldırıda 2 özel güvenlik görevlisi yaralandı, operasyonda 1 terörist öldürüldü.

31 Mayıs’ta İskenderun İlçesi’nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı’nda nöbet değişimi yapan askeri kamyonete roketli saldırı yapıldı. Saldırıda 6 er şehit oldu, 7 asker de yaralandı.

8 Haziran’da Serinyol ilçesi dağlık alanındaki maden ocağında çalışan 2 işçi, teröristler tarafından kaçırılıp, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.


Sansasyonel eylemler
* 25 Mart 2003’de Amanosların eteğindeki Başlamış Köyü’nde meydana gelen olayda, trafodaki arızayı gidermek üzere giden Erzin İlçesi TEDAŞ İşletme Şefi 47 yaşındaki Osman Temur, bölücü örgüt mensuplarının kurduğu bubi tuzağının patlaması sonucu bacağını kaybetti, sevk edildiği Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde çabalara rağmen yaşamını yitirdi. Dörtyol İlçesi TEDAŞ İşletme Şefi 38 yaşındaki Elektrik Mühendisi Yusuf Sökmen ile şoför Zeki Kalli ise yaralanmıştı. Bu saldırıdan sonra 22 Nisan’da düzenlenen operasyonda ise 3 terörist öle olarak ele geçirildi.

* 13 Haziran 2004’de Hatay’ın Dörtyol İlçesi sınırlarındaki Toktak Yaylası’nda bir grup terörist, 3 gönüllü köy korucusunu şehit etti. Biri korucu 2 kişi yaralandı.

* 23 Nisan 2007’de Amanos Dağları eteğindeki Hassa İlçesi kırsal alanında güvenlik güçleriyle PKK'lı tereröristler arasında çıkan çatışmada Ordulu jandarma er 21 yaşındaki Salih Bolamanlı şehit oldu. 1 er de yaralandı.

* 5 Ekim 2008’de Hassa İlçesi sınırlarında kalan Amanos Dağları’nın Elmalıseki Mevkii’ndeki güvenlik güçleriyle girilen çatışmada köy korucusu 43 yaşındaki Adem Korkmaz şehit oldu.

* 27 Kasım 2008’de meydana gelen olayda, Amanos Dağı eteklerindeki Bitişik Köyü yoluna inen 3 PKK’lı terörist, Denizciler Beldesi’nin ortasından geçen Adana- İskenderun otoyolu turnikelerini üstten gören noktadan saldırıp, turnikelerde denetim yapan trafik ekibindeki polis 37 yaşındaki İbrahim Darıcı şehit etti, Amanoslara doğru kaçan teröristler, peşlerinden gelen ekiplerle çatışınca polis memuru 38 yaşındaki Halil Aksak’ı da şehit etti.

* 7 Ağustos 2009’da Hatay’ın merkez Karlısu Beldesi Askeri Radar Üssü bölgesinde devriye görevi yapan askeri birliğe, bir grup PKK’lı terörist tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada Jandarma Komando Er Yusuf Tiryakioğlu şehit olurken, Cüneyt Sevinçkaya ile Gökhan Dokur da yaralandı. 1 terörist de ölü ele geçirildi * 29 Mayıs 2010’da Antakya’ya bağlı Kisecik Köyü yakınlarındaki Eti Maden Krom Firması’na ait maden ocağına bir grup PKK’lı terörist, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı, açılan ilk ateş sırasında, özel güvenlik görevlilerinden 26 yaşındaki Mustafa Dolumay yaşamını yitirirken, 28 yaşındaki Sabri Pekmez ile 28 yaşındaki Hüseyin Saraç da yaralandı, 1 terörist de ölü olarak ele geçirildi.

* 31 Mayıs 2010’da Hatay’ın İskenderun İlçesi’ndeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı’nda nöbet değişimi yapan askeri kamyonete roketli saldırı yapıldı. Saldırıda deniz erler Serhat Aslan, Kerem Oğuz Erbay, İsmail Kartal, Erol Tavukçu, Ümit Akbulut ve Erhan Terletme şehit oldu. Erler Siyamet Kılınç, Osman Tokbulut, Nedim Çağrı Türe, Mehmet Aynur, Taner Adıyaman, Muammer Altemür ile Erol Sevindik’in ise yaralandı.

* 8 Haziran 2010’da Hatay’ın Serinyol ilçesi dağlık alanındaki maden ocağında çalışan 2 işçi, bir grup bölücü terör örgütü mensubunca kaçırıldı. İşçiler daha sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

* 10 Haziran 2010’da Amanoslar’dan sızan teröristler Osmaniye merkeze bağlı Kırıklı Köyü yakınlarında, kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta E-5 karayolu yakınında bulunan Kanlıgeçit Jandarma Komando Karakolu’na saat 22.00'de uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Saldırıda, karakolun yanındaki lojman binasında oturan üsteğmen eşi Pınar Akdağ, başına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti.


Kapatılan DTP’nin adayı 3’üncü olmuştu
HATAY’ın Dörtyol İlçesi, son yıllarda kapatılan DTP’nin ve bu partinin kapatılmasıyla hayata geçen BDP’nin etkisini göstermeye başladığı kentlerden biri oldu. Bu durum, 29 Mart 2009’daki yerel seçimlerde de kendini gösterdi. 36 bin 574 seçmenin oy kullandığı bu seçimi, MHP’nin adayı Fadıl Keskin 16 bin 418 oyla kazanırken, Ak Parti adayı 12 bin 477, kapatılan DTP’nin adayı ise 3 bin 486 oy almıştı. CHP’nin adayına bin 926, SP’nin adayına 418, BTP adayına 242, DP adayına 229, DSP adayına da 106 oy gitmişti.

DHA